PONAD 25 LAT DOŚWIADCZEŃ

Doświadczenie
wartość koszyka 0 zł ; dostawa od 20 zł, do darmowej dostawy brakuje 300 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
KOD PROMOCYJNY
OK
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 20 zł, do darmowej dostawy brakuje 300 zł
do zapłaty: 0 zł
KOD PROMOCYJNY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Lampy do jadalni (628)

Lampy nad stół


W Twojej jadalni najważniejszy jest stół. Dlatego też właściwe oświetlenie stołu jest tak istotne. Wybierając lampy do jadalni musisz wziąć pod uwagę usytuowanie stołu, wielkość i rozmieszczenie naturalnych źródeł światła oraz wielkość samej jadalni. W naszej ofercie znajdziesz lampy do jadalni w różnych wzorach i kolorach. Proponujemy żyrandole – klasyczne, nowoczesne i dekoracyjne, lampy sufitowe i wiszące oraz kinkiety. Nie masz pomysłu na lampy do jadalni? Koniecznie sprawdź naszą ofertę i zobacz, co dla ciebie przygotowaliśmy.    
 

 

Spektakularna para: lampa wisząca nad dużym stołem jest główną ozdobą jadalni.Takie wnętrze powinno być przyjemne dla oka i zwiększać apetyt, dlatego musi być przyjazne i czyste. Aby ten pokój był przytulny, wygodny, trzeba wybierać odpowiednie oświetlenie i akcesoria. Celem światła w jadalni jest stworzenie relaksującej, spokojnej atmosfery. Dlatego lokalizacja lamp do jadalni i ich wygląd powinien odpowiadać ich głównej funkcji, takiej jak tworzenie lekkiego wygodnego miejsca na powierzchni stołu.
 

Najistotniejsze cechy lamp do jadalni

 

Trzeba zwróć szczególną uwagę na oświetlenie w jadalni. Jeśli w nieprzemyślany sposób podejdzie do oświetlenia, może to na przykład doprowadzić do tego, że wspaniały żyrandol będzie niepotrzebnym przedmiotem, a bezpretensjonalna lampa do jadalni może stać się dekoracyjnym elementem, który nada niepowtarzalnego uroku.
 

Wszyscy wiedzą, że stół jest funkcjonalnym centrum jadalni. Projektując takie pomieszczenie, należy pomyśleć z góry, jak najlepiej ustawić w niej meble. W zależności od decyzji dotyczącej układu istnieją trzy główne opcje lokalizacji lamp do jadalni. Pierwszy, gdy stół znajduje się dokładnie na środku pokoju, tradycyjnie lampa jest montowana w środkowej części sufitu.

Nowoczesna lampa wisząca do jadalni może być wykonana w najwyższej, jakości materiału to znaczy połączenia akrylu z białym szkłem. Duża ilość światła osiągana jest dzięki zastosowaniu żarników halogenowych. Jest to niezwykle piękna i duża lampa stanowiąca zespolenie wielu przezroczystych kulek. Wygląda niezwykle spektakularnie i elegancko, ponadto akryl doskonale rozprasza światło.Ten model lampy do jadalni stanowi znakomitą dekorację.
 

Jeśli środek stołu i geometryczny środek sufitu nie pokrywają się, zaleca się odpowiednio przesunąć lampę lub sprawić, by unosiła się. Jeśli układ mieszkania jest otwarty (jadalnia, salon i kuchnia to jeden pokój), każda z przedstawionych opcji będzie w stanie zorganizować funkcjonalne oświetlenie.  

Poziom i lokalizacja, w której lampa do jadalni powinna się znajdować

 

Na jakiej wysokości zostanie umieszczona lampa do jadalni zależy od jej mocy. Przy słabym źródle światła musi znajdować się w pobliżu blatu. Lampa z abażurem jest umieszczona w taki sposób, że w jej najniższym położeniu plamka świetlna i krawędzie blatu pokrywają się i w żadnym wypadku nie jest od niej mniejsza. Oczywiste jest, że nie można przewidzieć z góry każdego szczegółu, więc dobrze, gdy wysokość lampy można łatwo regulować. Warto pamiętać, że im bliżej powierzchni stołu, tym jadalnia wygląda wygodniej. Wisząca lampa do jadalni w kształcie kuli wyprodukowana z chromu i kryształków prezentuje się ciekawie i szykownie, nie tylko świecąc, ale również zgaszona w niezwykły sposób dekoruje pomieszczenie. Jej dodatkową zaletą jest możliwość regulacji długości.  
 

Lampa do jadalni i kierunek światła do oświetlenia blatu

 

Aby oświetlić blat, stosuje się światło kierunkowe, co oznacza, że lampy z dolną otwartą częścią należy umieścić w obszarze stołu. Wierzch można również otworzyć na suficie, podczas gdy pojawiają się jasne plamy. Jeśli oprócz lampy do jadalni z abażurem nie ma już żadnych urządzeń oświetleniowych, jej materiał musi być dawać rozproszone światło, rozprzestrzeniające się po całym pomieszczeniu. Nie należy instalować potężnego punktowego źródła światła nad stołem, spowoduje to powstanie ostrych cieni, które zniekształcają twarze i obiekty.
 

Jadalnia jest najczęściej oświetlona lampami wiszącymi. Wybierając je, należy wziąć pod uwagę rozmiar i kształt blatu (liczba i lokalizacja źródeł światła będą zależeć od tych cech), a także sposób, w jaki lampa rozprowadza światło i które lampy są odpowiednie dla niego. Nowoczesna lampa wisząca z 4 kloszami wykonanymi z metalu ozdabianymi kryształkami, posiada możliwość regulowania, dzięki czemu każdy z kloszy może znajdować się na innej wysokości. Jest to bardzo dobre rozwiązanie do jadalni.  


Wybór wyposażenia do jadalni

 

Główne typy opraw przeznaczonych do jadalni można podzielić na następujące grupy według ich lokalizacji: stacjonarne - przenośne i sufitowe - lampy podłogowe i lampy stołowe. W jadalni jedna lampa bardzo często jest zawieszona pod sufitem bezpośrednio nad stołem. Klasyczną opcją jest lampa z abażurem z tkaniny. Tkanina rozprasza się dość skutecznie, a także ogranicza przepływ światła, a jej kolor wokół tej lampy pozwala stworzyć otaczający, kolorowy zmierzch. Jednocześnie bezpośrednie, jasne światło pada spod abażuru.
 

Klosz wykonany jest z kolorowego lub matowego białego szkła, a także z innego półprzezroczystego materiału. Główne oświetlenie w jadalni można również ustawić za pomocą lampy stołowej. Jego bezpośrednie światło powinno padać na blat, ściśle w dół. W takim przypadku dopuszczalny jest niewielki strumień świetlny skierowany w górę. Po bokach tej lampy do jadalni powinna emitować możliwie miękkie i rozproszone światło. Podłużny stół może być oświetlony kilkoma małymi lampkami. Nie muszą być umieszczane na tej samej wysokości.  


Kształt stołu a lampa do jadalni

 

Jeśli stół jest prostokątny lub owalny, dobrze jest umieścić kilka lamp w rzędzie nad nim: wtedy będą świeciły równomiernie na całej długości. Jeśli stół jest okrągły, wystarczy jedna lampa wisząca umieszczona dokładnie nad środkiem blatu. W takim przypadku lampy transformatorowe są bardzo wygodne, co w razie potrzeby (na przykład po rozłożeniu stołu) pozwala zmienić długość zawieszenia, średnicę dyfuzora i kierunek lampy. 
 

Lokalizacja lampy do jadalni

 

Źródło światła powinno znajdować się nieco powyżej poziomu oczu, czyli około 60 cm nad powierzchnią stołu (zgodnie z innymi zaleceniami, 1,60 cm nad podłogą). Jeśli używa się modelu, w którym można regulować długość sznurka, trzeba pamiętać, że w najniższej pozycji lampy okrąg światła powinien idealnie pokrywać się z krawędziami blatu i na pewno nie powinien być mniejszy od niego.   
 

Wersja klasyczna zastosowania lamp do jadalni

 

Zakłada użycie lamp wiszących. Należy zwrócić uwagę na następujące ważne punkty: rozchodzenie się światła z lampy. W którą stronę rozchodzą się wiązki światła? Pożądane jest, aby oświetlały sufit, odbijały się od niego i równomiernie oświetlały całą przestrzeń. W przeciwnym razie, jeśli światło lamp jest skierowane w dół, lepiej wybrać modele z nieprzezroczystą żarówką. W przeciwnym razie światło uderzy bezpośrednio w oczy osób siedzących przy stole.